4 دلیل برای مهم بودن استراحت کافی

انگیزه تناسب EMS
چگونه انگیزه خود را برای خوش اندام ماندن در کل طول سال حفظ کنیم؟
جولای 1, 2018

4 دلیل برای مهم بودن استراحت کافی

استراحت XBODY EMS

اینکه شما به طور حرفه ای یا تفریحی می دوید حداقل یک روز را به استراحت اختصاص می دهید.

وقتی کار زیادی دارید و حوصله ندارید تا این کار ها انجام دهید اما وقتی در برنامه روزانه خود کلمه “استراحت” می آید. شاد وپر انرژی می شوید.

چرا وقتی خیلی کار دارید و در برنامه خود کلمه”استراحت”را نمی بینید از زیر کار در می روید؟

پاسخ روشن است زیرا شما فقط تا جایی می توانید کار کنید که استراحت کافی در زمان کار شما وجود داشته باشد.

استراحت بدن شما را تقویت می کند و به روح و جان شما جلا می بخشد و تمرکز در کار را بالا می برد.

کوین وینسنت پزشک ومدیر کلینیک پزشکی در فلوریدا می گوید: کلمه استراحت فقط یک کلمه 7 حرفی نیست که به راحتی از آن عبور کرد. استراحت بخشی از زندگی است.

یکی از دلایل مهمی که می گوید استراحت مفید است این است که استراحت باعث بهبودی .سرحالی و شاد بودن است.هربار که شما استراحت می کنید بدن شما قوی تر می شود.

وقتی شما استراحت می کنید نه تنها بدن شما قوی می شود بلکه از باطن هم قوی می شوید.

اگر شما مسدوم هستید چیزی که می تواند در بهبود شما موثر تر باشد فقط استراحت است.

آدام تنفرد , استادیار پزشک فیزیکی و توان‌بخشی در دانشگاه هاروارد , و دونده د سابق اظهار نظر می کند و می گوید: تا آنجایی که ورزش کاران بر تمرین خود مسمم هستند و سرعت ورزش برای آنها اهمیت دارد به همان اندازه باید روی استراحت پا فشاری کنند واز استراحت غافل نشوند.

بانی مارکز , روانشناس مرکز عملکرد ورزشی دانشگاه نیویورک , با این نظر موافق است و می‌گوید : ” اگر نتوانید به اندازه کافی استراحت کنید به همه چیز بی علاقه می شوید و زندگی برای شما به سختی می گذرد.

به عبارت دیگر، استراحت کنید  بهتر بمانید و سالم باشید. و همه چیز را در برابر خود تسلیم کنید.شما با استراحت می توانید ماهیچه هایتان را در تمرینات سخت یاری کنید.

تنفرد  می گوید، این روز که بدن شما از مواد مغذی استفاده می کند و پروسه های بیولوژیکی و چرخه های هورمون را هدایت می کند. در اینجا چهار دلیل برای سرد شدن وجود دارد   :

  • ماهیچه شما را بازسازی می کند

وقتی که ( یا هر تمرین ورزشی ) را اجرا می‌کنید , اشک‌های میکروسکوپی را در فیبرهای عضلانی خود ایجاد می‌کنید و بدن شما آنهایی را که دوست دارد انتخاب می کند.

بنابراین با بازسازی ماهیچه‌های شما قوی‌تر می‌شود و برای جلسه بعدی تمرین آماده هستید.

مشکل : این پاسخ تنها با گذشت زمان اتفاق می‌افتد . دکتر وینسنت می‌گوید که بسته به زمان و شدت ورزش شما دارد و بدن به حداقل 36 تا 48 ساعت برای شکل گیری مجدد زمان نیاز دارد.

بدن بدون استراحت فرصتی برای بازسازی و تقویت ماهیچه‌ها ندارد ; آن‌ها فقط به استراحت نیاز دارند . این کار شما را در زندگی راحت می کند زیرا باید استراحت کنید و میدانیم استراحت کردن لذت بخش است.

2-استرس را خنثی می کند

اگر سعی می کنید استرس را در خود از بین ببرید دکتر وینسنت در این باره می گوید: استراحت می توانید شما را قوی تر کنید وبافت ماهیچه شما را کامل می کند  و استرس شما را کاهش می دهد.

اگر استراحت نکنید خوب نمی توانید تحرک داشته باشید.

درنهایت شما همش استرس دارید و زندگی برای شما جریان دلبری ندارد.

3-از تاندن ها محافظت می کند

تاندن ها بافت همبندی هستند که عضله را به استخوان متصل یا نگه می دارد، به طوری که آنها برای حرکت کردن لازم هستند اما دکتر وینسنت توضیح می دهد که خون به راحتی به آنها نمی رسد، بنابراین از بافت هایی که عروق بیش از حد دارند مانند عضلات تا بازسازی کنند خون طول می کشد عبور کند.

اگر خون نرسد می تواند التهاب و عوارض شدیدی ایجاد کند و ضربات مداوم باعث آسیب مزمن شود.

4-مغز باز می شود و خونسری داری

بله، دویدن یک راه حل از بین بردن استرس است. اما هر بار که شما در شرایط سخت قرار میگیرید سطح کورتیزول هورمون استرس در بدن شما را افزایش می یابد.

چرا ? دکتر وینسنت می‌گوید : ” بدن نمی‌داند که شما از خطر فرار می‌کنید یا درحال تفریح هستید.

مارکس گفت که اگر سطح استرس به طور مزمن بالا باشد , برآمدگی کورتیزول می‌تواند باعث مشکلات روحی , عصبانیت , مشکلات خواب و دیگر مشکلات سلامتی شود .

به استرس مثل یک مقیاس فکر کنید : درست مثل حرکت  منظم قطار  شما در یک مسیر حرکت می کنید ; زمان استراحت منظم را برنامه‌ریزی کنید , و دوباره به تعادل برمی گردید.

ستراحت کردن برای شما چه معنایی دارد؟ در زندگی های پر مشغله امروزی، بسیاری از انسان ها به دنبال استراحت کردن هستند. اما در حقیقت اطلاعات زیادی درباره استراحت کردن نداریم.

معنای واقعی استراحت کردن چیست ؟

شرکت Hubbub که یک شرکت سلامتی می باشد، تصمیم گرفت که بیشتر در این باره تحقیق کند. این شرکت با هم کاری کلادیو هاموند، که مجری رادیو بی بی سی می باشد، سعی کرد آزمونی درباره فراغت و استراحت کردن آماده کند. آن ها این آزمون را در سایت قرار دادند و ۱۸ هزار نفر از ۱۳۴ کشور جهان، در آن شرکت کردند.

افرادی که در این آزمون شرکت کرده بودند، انتخابی و یا نماینده کشور خاصی نبودند، با این حال این آزمون تبدیل به بزرگ ترین آزمون سنجش حوزه فراغت شد.

محققان در این آزمون از افراد خواستند که از لیست ۲۵ موردی، سه مورد از فعالیت هایی را که برای آن ها استراحت محسوب می شود را انتخاب کنند. شاید جالب باشد که بدانید بیشتر فعالیت هایی که انتخاب شدند، فعالیت هایی بودند که افراد به تنهایی انجام می دادند.

بیش از ۵۰ درصد از افراد، این فعالیت ها را به عنوان استراحت کردن انتخاب کردند:
کتاب خواندن
حضور در طبیعت
گذراندن اوقات به تنهایی
بین ۳۴ تا ۴۱ درصد از افراد هم به موارد زیر رای دادند:
گوش کردن به موسیقی
بی کار وقت گذراندن
قدم زدن
دوش گرفتن و یا حمام کردن
خیال بافی
تلویزیون نگاه کردن
در نهایت نیز این موارد توسط ۲۲ تا ۲۶ درصد افراد انتخاب شد:
مراقبه
وقت گذراندن با حیوانات
ملاقات با دوستان و خانواده
نوشیدن چای و یا قهوه
انجام هنر های خلاقانه
باغبانی

تحقیقات دیگری نشان می دهد «زمانی که ما کنار دوستان خود هستیم، شاد و خوشحال می باشیم». این تحقیق نیز نشان داد که موقعیت های شاد، حتما نباید همراه با استراحت باشند؛ زیرا همان طور که مشاهده کردید، ملاقات با دوستان و خانواده رتبه کمی در نظر سنجی بالا به خود اختصاص داد.

یکی دیگر از نتایج این تحقیق این بود که افراد، فعالیت هایی را که به تنهایی انجام می دهند را بیشتر از فعالیت های گروهی جزو استراحت کردن قرار می دهند.

موضوع جالب دیگر این است که ۱۶ درصد افراد، ورزش کردن را نیز استراحت می دانستند.

انسان ها چه قدر استراحت می کنند و چه مقدار دوست دارند که استراحت کنند؟

افراد در آزمونی قرار گرفتند که از آن ها سوال شد: در ۲۴ ساعت گذشته چه مقدار استراحت کرده اند؟ زمان پاسخ دهی ها با هم متفاوت بود. بعضی ها در همان لحظه پاسخ دادند و بعضی دیگر چند ساعت بعد مدت زمان استراحت روز قبل خود را بیان کردند. اما در نتیجه معلوم شد که به طور میانگین، افراد ۳ ساعت استراحت می کنند.

از آن ها پرسیده شد که آیا این مقدار کافی است؟ دو سوم افراد به این سوال پاسخ منفی دادند؛ چرا که بر این باور بودند که باید بیشتر استراحت کنند.

افرادی که استراحت کمتری داشتند، عبارت بودند از:

افراد با درآمد بالا
افرادی که شغل شیفت شب دارند
افرادی که کار تمام وقت دارند
افرادی که به دیگران اهمیت داده و نگران آن ها هستند.
افرادی که بیشترین استراحت را داشتند نیز عبارتند از:

افراد پیرتر
افراد بازنشسته
بی کارها
افراد با درآمد کمتر

بسیاری از افرادی که کارهای تمام وقت داشتند، بیان کردند که استراحت دقیقا برعکس کار کردن می باشد. اما افرادی که خودشان داوطلبانه کار می کردند، زیاد این موضوع را قبول نداشتند. دلیل آن دقیقا معلوم نیست، اما احتمالا دلیل این است که افرادی که داوطلبانه کار می کنند، عاشق کار خود هستند.

نکته جالب این است که بسیاری از افراد، میزان استراحت های خود را نادیده می گیرند. در تحقیقات انجام شده مردان اظهار داشتند که نسبت به افراد معمولی جامعه کمتر استراحت می کنند، اما نتیجه تحقیقات نشان می دهد که به طور میانگین، میزان استراحت مردان حتی بیشتر از استراحت زنان است.

استراحت کردن و فراغت چه حسی دارد؟

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که فکر می کنید پاسخ این سوال کاملا مشخص است و به همین دلیل سوال بی موردی می باشد، احتمالا استراحت کردن را  آرامش و فارغ از هر گونه فعالیتی می دانید. اما همه چنین حسی ندارند؛ حدود ۹ درصد از افرادی که در این آزمون شرکت کردند، استراحت را توام با احساس گناه و یا همراه با استرس و اضطراب می پندارند.

از تمام افراد شرکت کننده در آزمون پرسیده شد که زمانی که تنها هستند و کاری انجام نمی دهند، به چه چیزی فکر می کنند؟ بیشتر آن ها بیان کردند که بر روی احساسات خود تمرکز می کنند و حدود ۳۰ درصد از وقت استراحت را، با خود صحبت می کنند.

آیا این اهمیت دارد که شما به اندازه کافی استراحت کنید؟

محققین سعی کردند که بر روی حوزه های مثبت و منفی زندگی تمرکز کنند. نتایج نشان می دهد که افرادی که بیشتر استراحت می کنند، حدود ۵ تا ۶ ساعت شبانه روز خود را به استراحت می پردازند و بعد از آن، با این که شاید از حال خوش آن ها کاسته شده باشد؛ اما به استراحت کردن ادامه می دهند.

متاسفانه با این نتایج نمی توان بیان کرد که افرادی که بیشتر استراحت می کنند، خوشحال تر هستند و یا کسانی که در زندگی خوشنود تر هستند،

جزو افرادی محسوب می شوند که بیشتر استراحت می کنند. هم چنین محققان افرادی را که می گفتند به اندازه کافی استراحت می کنند را با افرادی که بیان می کردند نیاز به استراحت بیشتر دارند مقایسه کردند. نتایج نشان داد افرادی که نیازی به استراحت ندارند، نسبت به گروه دیگر، دو برابر بیشتر، تندرست و خشنود هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *